I když nám celosvětová krize COVID-19 naprosto změnila plány a itinerář, nezměnily se naše cíle ani důvody, proč tento projekt vznikl.

Projekt Tatra Kolem Světa 2 (TKS2) vznikl jako pocta stejnojmenné expedici z let 1987-90. Stejně jako původní expedice chceme i my dělat dobré jméno České republiky ve světě, propagovat český průmysl, přinášet lidem ze světa nezkreslené informace a inspirovat a motivovat je k cestování. Co je u naší expedice navíc, je možnost stát se členem expedičního týmu. Takže kdo chce, může nás nejen sledovat u ubrazovek a na sociálních sítích, ale může podpořit tento projekt svou účastí a zažít, jaké to je, být součástí expedice. I proto je naším heslem „Pojeď v tom s námi“.


Tento rok je pro celý svět velkou výzvou. Epidemie COVID-19 (koronaviru) zasáhla do všech oblastí, a tak se nevyhnula ani expedici TKS2. A přestože by se zdálo, že taková výzva je dostatečná, na projekt TKS2 toho čekalo víc. Přes informace a náznaky, které jste mohli vidět v různých článcích, příspěvcích a reportážích, bylo možné zaznamenat, že zmíněnou druhou výzvou je odchod jednoho ze zakladatelů TKS2 z projektu – Petra Holečka, který si v současné době přeje z projektu vystoupit.

Protože nechceme, aby se zbytečně spekulovalo o důvodech odchodu Petra z vedení expedice, tak bychom rádi tuto situaci oficiálně vysvětlili.

V krátkosti lze říct, že odchod Petra z vedení expedice není pro další průběh žádnou komplikací a expedice může a bude pokračovat dál.

Co, proč a jak?

Abychom objasnili důvody odchodu Petra a vyhnuli se jakýmkoliv domněnkám, je nutné vysvětlit celé pozadí vzniku expedice a rolí v projektu.

Od začátku expedice se postupně vytvářel tým plný odborníků a nadšenců, kteří dávají maximum svého úsilí snaze naplnit cíle a myšlenky TKS2. Nešlo jen o snahu objet svět a ukázat, že Česko má pořád světu co nabídnout a dát, ale zároveň splnit napřímo nebo i zprostředkovaně sen všem lidem, kteří vždy chtěli být součástí něčeho většího.

Prvotní myšlenka a nápad na expedici TKS2 vznikla v mysli Marka Havlíčka, který ji postupně začal rozpracovávat a hledal kolem sebe lidi, kteří by s ním chtěli expedici uvést do života. Jedním z těchto lidí byl i Petr Holeček, který měl pomoci se sháněním partnerů a s technickou částí projektu – přípravou Tatry 815.

Aby vše mohlo fungovat správně, tak bylo nutné, aby si zakladatelé expedice vyjasnili své role a povinnosti.

Vzhledem ke svému postavení v projektu Marek celkem logicky přijal dohodu, že pozastaví své aktivity a projekty a do přípravy expedice bude investovat 100 % svého času. Zároveň se také zavázal k tomu být na expedici minimálně tři roky, tedy po celou dobu cesty. S ohledem na největší expediční zkušenosti v týmu a poměr financování přípravy expedice (viz níže) měl mít Marek zároveň právo rozhodnout v případě jakéhokoliv sporu.

Petr si dle dohody ponechal svou práci a do projektu měl investovat svůj volný čas. Na expedici měl následně ročně strávit zhruba 2 měsíce.

Poslední spoluzakladatelkou expedice je Kateřina Božková, která se zavázala podporovat projekt maximální možnou mírou v rámci svého volného času a na samotné expedici pomáhat minimálně dva měsíce v roce.
Pro úplnost uveďme, že z týmu zakladatelů vložil do této chvíle do expedice soukromé finanční prostředky pouze Marek, který v rámci přípravy projektu investoval více než 3 miliony korun.

Už v průběhu přípravy projektu se ovšem ukázalo, že všichni členové nejsou schopni dodržovat tyto jednoduché dohody. Rozdělení činností a rozhodování neodpovídalo dohodě a velkou část odpovědností Petra plnil Marek nebo Kateřina. To samozřejmě neupírá Petrovi zásluhy a patří. mu naše poděkování za všechno, co se mu podařilo. Nicméně s ohledem na hektické tempo přípravy i unikátnosti výstupů se nicméně některé přešlapy přehlížely (už ze samotné představy, že i ostatní v týmu také občas hledali, jak dělat věci co nejefektivněji). A protože nežijeme v dokonalém světě, tak tým akceptoval některé porodní bolesti s vidinou toho, že po startu expedice se vše uklidní a zapadne do správných kolejí.

Bohužel do toho všeho zasáhla vyšší moc a objevil se COVID-19. V situaci, která nastala, bylo nutné udělat některá zásadní rozhodnutí a v ten okamžik se také naplno ukázalo, že Petr není schopen dostát svým předchozím dohodám a vůbec závazku podporovat projekt TKS2. Výsledkem bylo, že Petr v době největší krize projektu ohlásil svůj záměr odejít ze všech společností, které jsou jakkoliv propojeny s expedicí Tatra Kolem Světa 2.

Celý tým se snažil udělat maximum pro to, aby z projektu nevystoupil. Bohužel se to zatím nepodařilo a po krocích, které činí se svým právníkem, i na sociálních sítích, k tomu pravděpodobně ani nedojde. Rozhodně ale nechceme Petra ukazovat ve špatném světle už s ohledem na fakt, že pomohl zrodu expedice TKS2.

Je nám líto, že v současnosti musíme na sociálních sítích objasňovat spoustu nepravdivých a zavádějících smyšlenek, které vznikají s cílem uškodit expedici TKS2 a jejímu týmu.

Výzvy, kterým musíme občas jako tým TKS2 čelit, jsou pro mnohé z nás úplně nové a nikdo z nás netuší, kde přesně se nachází hranice jeho schopností. I proto se občas může stát, že některý ze členů expedice nezvládne překročit svůj stín a musí jít jinou cestou. V týmu si samozřejmě pomáháme těžkosti překonávat, ale bez dodržování pravidel a dohod to prostě nejde. Na druhou stranu ti, kteří vydrží a přes svoji jedinečnou osobnost se zvládnou stát plnohodnotnými členy týmu, z nás dělají lepší tým a pomáhají nám naplnit to, co jsme slíbili.

Věříme, že toto vysvětlení je dostatečné a pomůže nám uzavřít jednu kapitolu expedice TKS2 a otevřít novou, ve které vám budeme moci ještě lépe přiblížit cestování a krásy světa kolem nás.

Tým expedice Tatra Kolem Světa 22 Comments

avatar

Ahojte Tatraci, prajem vam, aby boli taketo menej prijemne epizody co najskor vystriedane novymi, peknymi zazitkami, ktore vam dodaju energiu do dalsich ciest. Je obdivuhodne, ze ste sa na takuto akciu dali a este obdivuhodnejsie, ze idete dalej napriek komplikaciam. Nas vsetkych tym obohacujete a zanechavate nezmazatelnu stopu, aku zanechavali vsetci dobrodruhovia pred vami! Drzte sa a stastlivo

avatar

Ahoj, Peter 🙂 Děkujeme za podporu v cestování a poznávání. Postupně tady budu přibývat další texty a povídání z cesty kolem světa. Díky,mže v tom jedeš s námi 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *