Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2

Členové TKS2 zažili Serengeti

26. 7. 2021

Afrika je zemí, která láká i na divoká zvířata, na to, jak žijí v přirozeném prostředí. V dnešních dnech je možné vidět volně žijící zvířata spíše v národních parcích, či v přírodních rezervacích. Mimo ně je volný výskyt zvířat, jako jsou sloni, žirafy, kočkovité šelmy, hroši, a podobně, spíše výjimkou. Důvodem je pytláctví. Africké národní parky jsou ale povětšinou dobře hlídané, a tak není nemožné se na několik metrů blízko setkat s faunou savany.

Ngorongoro.
Ngorongoro.

Tým expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) se v květnu vydal v Tanzanii do snad nejznámějšího tamního národní parku, do Serengeti. A nejen tam, cestovatelé navštívili i sousedící chráněnou oblast Ngorongoro nacházející se ve vyhaslém stejnojmenném vulkánu.

Do těchto parků se cestovatelé vydali s místními rangery ve speciálních terénních vozech. Za doporučení patří velký dík Janu Papežovi, díky kterému mohl tým TKS2 prožít kouzelné zážitky na africkém safari.

Členové týmu TKS2 vyráží prozkoumat Serengeti.
Členové týmu TKS2 vyráží prozkoumat Serengeti.
Serengeti, stádo slonů
Serengeti, stádo slonů

Srovnání parků člena týmu Libora Svobody

„Kráter Ngorongoro je úžasné místo, jako z Jurského parku. Když jsme ráno přijížděli do Ngorongoro byla všude mlha a nebylo nic vidět, ale když jsme začali sjíždět do kráteru, tak jako by se před námi otevřel „ztracený svět“, a to ve výšce 1.800 m.n.m., o rozloze cca 260 Km2. Zbytky mlhy se k nám linuly ze všech okolních okrajů kráteru jako pára v hrnci. V kráteru jste jak v obklopení horami zdvihající se 600 m nad povrch.

Oproti tomu NP Serengeti je rozlehlá oblast s bezmála 15 tis. Km2 s většinou nekonečnou savanou, která se k vám rozprostírá ze všech světových stran, kde na horizontu sem tem vidíte jen stromy akácie a ohromné balvany, jako odhozené do krajiny. V některých místech vidíte nekonečná stáda gazel, pakoňů nebo zeber.

Viděli jsme neuvěřitelné množství afrických zvířat, někdy až stohlavá stáda, které u nás v Česku známe jen ze ZOO, a na které už vždycky i v těch ZOO budu pohlížet jinýma očima… S respektem a radostnou vzpomínkou na blízká setkání z Tanzanii.

Období migrace, NP Serengeti.
Období migrace, NP Serengeti.

Asi nejblíže jsme viděli slony, někdy opravdu stačilo natáhnout ruku a pohladit chobot nebo třeba zebrám bok, dokonce jsme byli snad jen na metr od několika samic lvů. Před autem a kolem aut se nám procházely opravdu stovky gazel, zeber, pakoňů a lvů i lvic s mláďaty. Na pár metrů od nás pak žirafy, buvoly, hyeny, hroši, divoká prasata a bezpočet druhů ptáků. Viděli jsme i hady, leguána. Vzácně jsme zahledli i geparda nebo nosorožce. U opic tomu bylo naopak a museli jsme občas zavírat okna, aby nám nerozebraly batohy nebo oběd :).

Ngorongoro, kráter.
Ngorongoro, kráter.

Krajina obou parků byla neuvěřitelná, ať už projížďka dnem kráteru, nebo v tichu se rozhlížení po nekonečných pláních savany. Setkání s divokými zvířaty kolikrát až téměř na dotek, obrovská stáda kolem nás. Západy a východy slunce v Serengeti nebo v tichosti a nehnutě stát v autě mezi stádem padesáti slonů, kde by jakýkoliv neuvážený pohyb či hluk mohl vylekat a nutit slonice bránit svá slůňata a nám tím zdemolovat auto v divočině, několik desítek kilometrů od nejbližší pomoci. Nebo spaní ve stanech, ze kterých nesmíte vyjít za tmy a zvuky divoké zvěře budící vás ze spánku. Opravdu toho bylo hodně… nezapomenutelné zážitky.“

Členové TKS2 zažili Serengeti
Členové TKS2 zažili Serengeti
Členové TKS2 zažili Serengeti
Členové TKS2 zažili Serengeti
Členové TKS2 zažili Serengeti

Tým TKS2 & Libor Svoboda (autor fotografií)

zprávy do e-mailu

Email

Čerstvé zážitky můžeš získat e-mailem. Snadno a zdarma.

Díky tomu budeš vědět co se děje, jak expedice probíhá a co právě zažíváme. A kdo ví, třeba tě zaujme a přidáš se k nám.

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
    Top chevron-downbarsarrow-right