Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2

Tatra kolem světa 2 startuje už za několik týdnů, aneb Afrika volá!

Podle některých nepřeje současná doba cestování. Ne ale všichni cestovatelé zastávají tohle stanovisko. K těm, kdo si to nemyslí patří i tým expedice Tatra kolem světa 2, kterou jen tak nic nezastaví. Na jaře letošního roku odstartuje svou II. etapu v Africe – z Džibuti do Somalilandu, Etiopie, poté do Keni, Ugandy, Tanzanie, Malawi a následně do Zambie, Zimbabwe, Jihoafrické republiky, Botswany a Namibie. Cíle jsou jasné – dokončit cestu a realizovat pro lidi to, co se jim slíbilo. “Pojeď v tom s námi!”

Na otázky odpovídal zakladatel TKS2 Marek Havlíček

 

Jaký je aktuální stav vozu a jak se podařilo vyřešit situaci z podzimu loňského roku, kdy jste čekali na víza do Ruska?

Aktuální stav je ten, že naše expediční Tatra – 815, které říkáme Trajda, je na cestě do Afriky. Doprovodné vozidlo ze stáje Adria, kterému jsme říkali Bludička se dostalo zpět domů a v Africe s námi nepojede. Potvrdilo se nám, že hranice do Ruska budou zavřené i v dubnu a pravděpodobně i déle, a tedy by bylo nemožné, abychom splnili slib, který jsme dali lidem, kteří s námi měli jet, že budeme startovat v březnu 2021. Navrhli jsme jim možnost, že přesuneme auto do Afriky, kde se momentálně dá procestovat 12 zemi. Stovka lidí, našich podporovatelů, těch kdo s námi měli jet s naším rozhodnutím souhlasili, asi pěti lidem to bylo jedno. Za pomoci ÚAMK, se nám podařilo získat víza a letěli jsme do Astrachaně v Rusku, vyzvednout vozy.

 

V září jste také oznámili, že letos zopakujete asijskou část výpravy. Je jarní plán vyrazit do Afriky další úprava plánu vzhledem k situaci s koronavirem? Jak dlouho v Africe budete?

Všechny naše plány a rozhodnutí konzultujeme s lidmi, kteří se s námi mají vypravit na cestu. Všichni si dobře uvědomují, že jsme expedice, že nejsme cestovka a že se cesta někdy musí upravovat za pochodu. Všichni společně hledáme cestu jak jet dál, jak naší skvělou expedici, která se objevila v situaci nejnepříznivější pro cestování za posledních sto let a možná více, nezastavit, neukončit. Jsme projekt lidí pro lidi, a tak k tomu i přistupujeme. Od Afriky si slibujeme svobodu cestování. Po stovkách telefonátů a ověřování ze všech stran máme potvrzeno, že nám v tuto chvíli cestování bránit nic nebude a všichni věříme, že to tak bude i za dva měsíce, když TKS2 odstartuje.

Zdroj: archiv Marka Havlíčka, z jeho cesty kolem Afriky (2008 – 2010), Kongo.
Zdroj: archiv Marka Havlíčka, z jeho cesty kolem Afriky (2008 – 2010), Kongo.

Jaký je zájem veřejnosti o účasti v projektu v africké části? Jsou to i lidé, kteří s vámi původně chtěli jet do Asie?

Lidem, kteří nás podpořili svou účastí a měli s námi cestovat minulý rok, jsme navýšili jejich kredit o 50%, aby si mohli vybrat jakoukoliv možnost s námi cestovat v Africe a aby nemuseli nic doplácet. Přišlo nám to fér, za jejich podporu, za jejich důvěru. Téměř 80% lidí, kteří s námi měli jet Asii, s námi pojedou Afriku a zbylá část si počká na svou etapu v Asii či Americe, protože je Afrika neláká. A oslovilo nás také velké množství lidí, kteří nás chtějí podpořit a zažít s námi dobrodružství v Africe. Část etap je již obsazená, některé jsou ještě volné. Bližší informace jsou na našich webových stránkách tatrakolemsveta2.cz.

 

Má dojít i na aktivní zapojení Stanislava Synka. Už jste s ním domluvení kde a kdy se k vám připojí?

Panu Synkovi je 83 let, je vitální, plný energie a zdráv, ale musí být ohleduplný ke svému zdraví. Pan Synek si vybral první část etapy, ve které bychom měli navštívit Djibouty, Somaliland, Etiopii. Snažíme se pro něj sehnat vakcínu na Covid-19, aby nebyl jakkoliv ohrožen. Ještě jsme vše kolem jeho účasti nerozhodli, záleží především na něm. On je patron naší výpravy a je naší povinností mu umožnit pobyt na palubě TKS2, a to kdykoliv kdy bude on chtít, tak to cítíme.

 

Zdroj: archiv Marka Havlíčka, z jeho cesty kolem Afriky (2008 – 2010)
Zdroj: archiv Marka Havlíčka, z jeho cesty kolem Afriky (2008 – 2010)

Jaký úspěch měl u diváků seriál o vašem dosavadním putování z loňska?

Seriál měl veliký úspěch, psali nám stovky lidí, děkovali za náš pohled, jak lidé v jiných zemích bojovali s covidem, za to, že mohli vidět jak je náročné cestovat v době covidu i za to, že jsme divákům přinesli autentické záběry toho, jak lidé v místech, kterými jsme projeli žijí. A za to jsme rádi, dokument neměl být o nás, neměl být o našich autech, ale měl být především oknem do života lidí v daných zemích, a to se nám povedlo.

 

Chystáte se na očkování a případně budete i po dalších členech posádky požadovat třeba negativní testy na koronavirus? Případně budete podstupovat pravidelné testy i v Africe?

Určitě se budeme muset očkovat na žlutou zimnici, bez tohoto očkování nás nepustí do některých zemí. Většina leteckých slolečností vyžaduje negativní test při vstupu na palubu letadla, tedy každý, kdo vstoupí na palubu naší Trajdy bude mít negativní test na covid. Pravidelné testy budeme podstupovat tak, abychom především dodržovali místní předpisy a místní nařízení

 

Zdroj: archiv Marka Havlíčka, z jeho cesty kolem Afriky (2008 – 2010)
Zdroj: archiv Marka Havlíčka, z jeho cesty kolem Afriky (2008 – 2010)

Článek vznikl na základě spolupráce týmu TKS2 a externí firmy zabývající se PR.

zprávy do e-mailu

Email

Čerstvé zážitky můžeš získat e-mailem. Snadno a zdarma.

Díky tomu budeš vědět co se děje, jak expedice probíhá a co právě zažíváme. A kdo ví, třeba tě zaujme a přidáš se k nám.

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
    Top chevron-downbarsarrow-right