3. září 2020

Aktuální informace o expedici Tatra Kolem Světa 2 (TKS2)


Z více zdrojů, včetně ambasády ČR v Íránu, bylo posádce týmu TKS2, která se aktuálně skládá ze čtyř osob: Marek Havlíček, Eva Šlosarová, Jiří Dvorský a Erik Hutter, doporučeno okamžitě odcestovat ze země.

Tým nechtěl opustit auta, ke kterým by se pravděpodobně později nedalo dostat – nulová šance pro opětovné vydání víz.

„O prodloužení víz jsme zažádali v úterý – zamítnuto. Zamítli mám i výjimku, že tu jsme s auty a nemůžeme s nimi opustit Írán. Požádali jsme o pomoc naše partnery, ambasády, našeho patrona ministra Karla Havlíčka. Všichni usilovně pracovali na možnostech a během několika hodin se objevilo několik cest, jak se dostat do pátku 4. září, kdy nám končí víza, z Íránu:

1. Cesta do Afghánistánu – nevýhoda dostat se dál, nestabilní zem, nemožnost tam nechat auta a muselo by se zůstat s vozy.

2. Severní Irák – vcelku bezpečná zem, dá se bezpečně zaparkovat auto, letadlem dopravit do ČR, ale nedá se pokračovat dál, ale jen se vrátit do Turecka a pak na sever až se uklidní situace.

3. Dostat auta po moři do Ruska bez nás, mohou tam počkat a my můžeme usilovat o brzká víza a následně pokračovat.

4. Dostat se do Ázerbájdžánu, podstoupit dvou týdenní karanténu a následně do několika dnů auto zaparkovat a odletět.

Vybrali jsme poslední dvě varianty a začalo telefonování. Dostala se k nám informace, že je možné poslat auto lodí, ale musíme být za 11 hodin v 350 km vzdáleném přístavu a stihnout vše zabalit, připravit atd. Vedle toho jsme stále řešili možnost dostat se do Ázerbájdžánu. Po příjezdu do přístavu se vyvrátila informace, že loď vyplouvá dnes. Nikdo nám neřekl jméno lodi, datum, kdy by loď odplula, měli jsme pouze předat klíče od aut, a to dvěma klukům a k tomu X tisíc dolarů za přepravu. Vedle toho možnost dostat víza do Ázerbájdžánu takto narychlo se zatím nepotvrdila. Počítáme kilometry a časy a dle nich se rozhodujeme.

Do 17:30 se musíme rozhodnout. Zavírá se přístav, my potřebujeme pět hodin na to dostat se případně do Teheránu, odkud nám letí letadlo nebo stihneme jen tak tak cestu s auty do Teheránu a vyzvednout si tam víza a jet do Ázerbájdžánu,“ popsal situaci náčelník a spoluzakladatel výpravy TKS2 Marek Havlíček.

 

Varianta „Ázerbájdžán“ nemá žádné přislíbení ani záruku, jde jen o možnost.

 

Varianta nechat obě auta v přístavu, zaplatit za přepravu a získat co nejvíce dokumentů k předání i poslání auta se ve finále zdá být nejlepší.

Ambasáda i íránský přítel týmu se zavazují, že udělají vše, aby se auta v pořádku nalodila a dostala do Ruska. Přísliby pomoci se zdají být optimistické. Rychlé vyřízení dokumentů včetně platby, zavolat taxi a svižnou jízdou se tým přesouvá na letiště do Teheránu, odkud letí po půlnoci letadlo do Prahy.

 

Plán?

1. Budeme se snažit ze všech sil dostat víza do Ruska, vyzvednout auta a procestovat jih Ruska a následně dle plánu zazimovat auto u gruzínských hranic, abychom se příští rok mohli vydat na asijský okruh podobný původnímu letošnímu plánu, ale tentokrát s dočasnými členy.

2. Víza nedostaneme, auta vyzvedne důvěryhodná osoba a zazimuje je, nebo zůstanou zaparkovaná v přístavu, a to do doby, než dostaneme víza.

Momentálně jsem v Taxíku, za posledních 72 hodin jsem naspal tak možná 4 hodiny, za pár minut budeme na letišti a snad se nám podaří odletět. Zítra ve 13:00 přílet na letiště do Prahy a věřím, že za několik dnů opět z Prahy za Trajdou a Bludičkou,“ dodává Marek Havlíček.

Všichni členové jsou v pořádku v letadle a za pár hodin přistanou v České republice.10 Comments

avatar

TATRA KOLEM SVĚTA se nevzdává stejně jako ” TŘÍKRÁLOVÁ PADESÁTKA ” 😎✌️

avatar

Díky! Určitě to nevzdáváme! Máme schopný a silný tým, takže ideální kombinace pro expedici 🙂

avatar

Držím palce,aby jste vše zvládly a dostaly se k plánům,které máte a držím celé expedici palce

avatar

Děkujeme za podporu. Původní plán se musel změnit, ale i ten nový je parádní, dost možní ještě lepší. O tom budeme postupně informovat 🙂

avatar

Tome, děkujeme 🙂

avatar

Ahoj , co bylo důvodem tak rychlého opuštění země a návratu do Prahy?

avatar

Ahoj, Kamilo, z více zdrojů, včetně ambasády ČR v Íránu, bylo posádce týmu TKS2 doporučeno okamžitě odcestovat ze země – místní policejní orgány začaly posádku vidět jako špiony a bylo tak prakticky nemožné prodloužit víza. Tato část výpravy měla skončit cca za měsíc a plánovaně pokračovat zase v dalším roce. Její dřívější “zazimování” není tedy žádnou výraznou komplikací. 🙂

avatar

Veĺmi vam držim palce pamätam si aj prvu Tatruvokolo sveta aj som sa učil v Banovciacj nad bebravou privital by som aj nejake fotky a videa ak by sa dalo

avatar

To je skvělý nápad. 🙂 Několik fotek z expedice z konce 80. let jsme nechali zdigitalizovat, takže bychom jistě nějaký blog na tohle téma udělat mohli. Díky))

avatar

Ahoj, Mário. Děkujeme za podporu 🙂 Videa z naší výpravy najdeš na našem YouTube kanále – https://www.youtube.com/channel/UC2Lbr2A_-MVdv-R-RMiZTvQ/videos a fotky například tady: https://www.instagram.com/tatrakolemsveta2/

I tady na webu bude za pár dní galerie s fotkami 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *