Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2

Tisková zpráva 14. 5. 2020, Osobité poznání Tureckého venkova

14. 5. 2020

Česká výprava Tatra Kolem Světa 2 (TKS2) odstartovala svou tříletou cestu kolem světa před více než dvěma měsíci a díky celosvětové pandemii museli cestovatelé upravit své plány. Na palubě je aktuálně pět členů, kteří společně poznávají zapadlé a kouty Turecka.

Expedici se nepodařilo překročit hranice z Turecka do Gruzie, a to i když měla časovou rezervu. To cestovatelům ale elán ve výpravě pokračovat nevzalo a vydali se prozkoumávat nejen klasické turistické destinace. Po jednom z náročnějších dní, kdy byla posádka několikrát kontrolována místní policií, šli kluci koupit do obchůdku ve městě Erfelek pivo. Narazili na prodavače, který jim bohužel nerozuměl. Obchod je přímo před restaurací, která patří Emremu, který se nabídl jako tlumočník – umí anglicky. Večer se všichni včetně Emreho sešli a slovo dalo slovo a domluvili se na zítřejší společný den, ze kterého se stalo několika týdenní poznávání místní kultury, tureckého venkova a každodenního života v těch nejzapadlejších a nejchudších místech v oblasti Sinop. V této část země je výskyt koronaviru zanedbatelný, není zde proto omezen pohyb a nejsou nařízené další restrikce, jako v jiných regionech.

Erfelek je vesnice, kde žije 3.600 obyvatel a většina se zná. Díky kontaktům vzal turecký hostitel posádku TKS2 na místa, kam se běžně „přespolní“ nedostanou, a to ani v době „před covid-ovou”. Členové TKS2 se tak dostali přímo do rodin, které se živí tradičním způsobem života – po pokolení jsou rybáři, dřevorubci, pasáčci dobytka, apod. Mimo to se TKS2 dostalo i do mešity se zpívajícím muezzinem, a to i přes fakt, že jsou mešity v době pandemie zavřené.

„Koronavinová pandemie nám naprosto zkřížila plány, někteří doporučovali zastavení expedice, což se ukazuje jako krátkozraké. Jen díky pandemii a tomu, že jsme nemohli navštívit v tuto chvíli další zemi, jsme mohli daleko podrobněji poznat místní kulturu, místní zvyky, tradice, ochutnat pokrmy i navštívit místní rodiny, které nás nechaly nahlédnout pod pokličku toho, jak skutečně žijí. Není pro cestovatele něco víc, než možnost poznání skutečné tváře navštívené země, a právě to se nám povedlo. Materiál, který se nám podařilo nasbírat – už nyní vidíme, že je bezkonkurenčním pro náš seriál odvysílaný na Prima ZOOM. Drsné a bahnité prostředí zapadlých cesty prověřilo naše pneumatiky Continental, které konečně zakusily bahno i písek, sice jsme v obou případech na chvíli v bahenním poli uvízli, ale to patří k tomu, když se chce expedice dostat tam, kam se jiní nedostanou. Samozřejmě je náš vůz, jako každá jiná Tatra, náchylná na mazání, ale díky unikátní mazací hmotě NanotechEurope, kterou používáme, je náš vůz v té nejlepší péči. Technické problémy v posledních dnech nebyly téměř žádné, jen se změnil zvuk u vozu. Fanoušci s chutí nám pomoci nás trochu vyplašili, ale ukázalo se, že jen neoriginální výfuk přišel o svou tlumivou vlastnost a zvuk, který z naší Trajdy jde, zní někdy opravdu děsivě.

Je naší povinností poděkovat našim hlavním partnerům: HuskyBoschCzech Republic The Country For The Future, MolpirRosatom, že nás podporují i v téhle celosvětově těžké situaci,“ komentuje několikadenní dění Marek Havlíček, spoluzakladatel a náčelník výpravy TKS2.

Jak to bude s cestou expedice dál? Aktuální informace jsou, že hranice do Gruzie se otevřou 22. května, hranice do Íránu jsou z Turecké strany průchozí, ale z Íránu dále zatím ne. Stále je ve hře i plavba lodí přes Černé moře do Ruska. No a jak že to dopadne? To se aktuálně dozvíte na sociálních sítích a na oficiálním webu expedice www.TatraKolemSveta2.cz.

zprávy do e-mailu

Email

Čerstvé zážitky můžeš získat e-mailem. Snadno a zdarma.

Díky tomu budeš vědět co se děje, jak expedice probíhá a co právě zažíváme. A kdo ví, třeba tě zaujme a přidáš se k nám.

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
    Top chevron-downbarsarrow-right