Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2

Tisková zpráva 18. 3. Co bylo a bude dál?

20. 3. 2020

Expedice Tatra Kolem Světa 2 (TKS2) má za sebou skoro měsíc cesty. Během té doby procestovala Balkán a projela Tureckem až ke hranicím s Gruzií.

Dva roky příprav zabrala organizace projektu TKS2, který odstartoval koncem února letošního roku od pražského Rudolfina. Parta nadšenců se tak vrhla vstříc novým dobrodružstvím, a to v pravém slova smyslu.

Po dobu dvou týdnů cesty, během tzv. nulté etapy, po Balkánu spoluzakladatelé TKS2 Marek Havlíček a Petr Holeček testovali a ladili vůz, v rámci čehož ocenili nářadí Bosch, které jim bylo dobrým pomocníkem. Upravila se například torzní tyč, díky které teď Trajda (tak byla expediční T815 v Bratislavě pokřtěna Karlem Lopraisem během akce pořádané firmou Molpir) může stát v rovině, dopouštění a odpouštění vzduchových měchů, úprava schodů a ve spolupráci s Markem Burkoněm a KPCS se zprovoznilo sledovací zařízení. Aktuální polohu mohou nyní lidé sledovat na webu Tatra kolem světa 2.

První ostrá etapa odstartovala v sobotu 14. března z Istanbulu a posádky obou vozů (TKS2 má doprovodné vozidlo Adria, které bylo pojmenováno Bludička a s týmem jede zejména z logistických důvodů pro natáčení seriálu, který bude odvysílaný na podzim na Prima ZOOM) vyjely směr východ ke gruzínským hranicím. V souvislosti s aktuálním děním okolo nového typu viru byl pozměněn itinerář cesty a expedice se vydala co nejrychlejší cestou na hraniční přechod Türgözü–Vale. Oficiální bezpečnostní nařízení informovalo, že hranice se uzavřou o půlnoci ze 17. na 18. března. Cestovatelé strávili celý úterní den na hranicích vyjednáváním a zjišťováním, proč je do Gruzie nechtějí pustit. Ke konci dne po mnoha telefonátech a pomoci českých velvyslanců v Turecku a v Gruzii zjistili, že se gruzínská vláda dohodla, že do země nebude cizince vpouštět už od 17. března. Jeden z kameramanů týmu Michal Prskavec situaci komentuje: „Co se týká situace, já jsem v klidu, jelikož je to něco, co nemohu změnit. Každopádně si myslím, že rozumnější je zůstat v Turecku. Do Ruska se nemáme asi šanci dostat, i když Marek pro to udělá maximum. Posádka je též v klidu a řeší to s chladnou hlavou.“ Tak se i stalo, po zjištění, že do Gruzie se v těchto dnech není možné dostat, cestovatelé vyrazili směr centrální Turecko. Aktuálně mají v plánu navštívit město Kars a dále pak jet směr západ.

„Deset kilometrů od hranic jsme našli hotel. Po hodině tam přišli vojáci a lustrovali naše pasy a vyhrožovali karanténou,“ informuje spoluzakladatel TKS2 Marek Havlíček. Do karantény dobrodruzi nešli a jejich putování pokračuje dál.

Více informací z průběhu cesty najdete na oficiálním webu a na sociálních sítích TKS2.

PO ZRALÉ ÚVAZE – TÝM TKS2 I KOLA TRAJDY JEDOU DÁL

zprávy do e-mailu

Email

Čerstvé zážitky můžeš získat e-mailem. Snadno a zdarma.

Díky tomu budeš vědět co se děje, jak expedice probíhá a co právě zažíváme. A kdo ví, třeba tě zaujme a přidáš se k nám.

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
    Top chevron-downbarsarrow-right