Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tvar
Expedice po Jižní Americe

Letní Patagonie

(7 .3. - 28. 3. 2023)
Hledáme ty z vás, kteří mají chuť podpořit tuto neopakovatelnou výpravu a chtějí svou účastí zanechat českou stopu v Patagonii.

Na této etapě vyrazíme z Ushuaii, hlavního města argentinské provincie Tierra del Fuego, nejjižnějšího města na světě. Město těží ze své polohy naproti Antarktickému poloostrovu a je základnou pro výpravy do Antarktidy i důležitým střediskem rybolovu. Přes Ohňovou zemi, souostroví u jižního pobřeží Jižní Ameriky, včetně legendárního mysu Horn se dostaneme k Torres del Paine. Torres del Paine je chilský národní park, který byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. V nejvyšších partiích parku se nachází část jihopatagonského ledovcového pole a s rozlohou 242 242 hektarů se jedná o jeden z největších národních parků Chile, a také údajně o jeden z nejhezčích. Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů lze vidět pštrosy nandu, lamy guanako či kondory. Dále na trase se nám snad podaří navštívit Puerto Rio Tranquilo s tyrkysově modrou vodou s hlavní atrakcí plavby na loďkách k jeskynním útvarům „Capillas de Mármol“ neboli kaplím z mramoru a výpravě k laguně San Rafael, národnímu parku zařazenému mezi biosférické rezervace UNESCO, jehož součástí je Severopatagonské ledovcové pole. Po legendární a jedné z nejhezčích silnic v Jižní Americe, po Carretera Austral, pojedeme napříč Patagoniií kolem vrcholů sopek Osorno a Calbuco až do Santiago de Chile. Santiago je nejstarší město celého Chile, založené Evropany, s Metropolitní katedrálou Návrší Santa Lucía, Neptunovou fontánou a galerií indiánského umění.

Start etapy
Start etapy
Ushuaia
Cíl etapy
Cíl etapy
Santiago de Chile
Délka etapy
Délka etapy
21 dnů
Ujetých km
Ujetých km
4600 km
Řidič etapy
Řidič etapy
Lukáš Hejl
Orientační cena letenky
Orientační cena letenky
33800 Kč
Cena etapy
VYPRODÁNO
Chcete poradit?
Chcete poradit?
Jsem Anežka a ráda Vám poradím se vším okolo etapy naší Tatrovky :)

Itinerář etapy

7. 3. 2023
Ushuaia – Národní park Karukinka

Ushuaia je hlavní město Ohňové země a nejjižnější město světa. Ushuaia se nachází v široké zátoce na jižním pobřeží Isla Grande de Tierra del Fuego, ohraničené na severu pohořím Martial a na jihu kanálem Beagle. Ushuaia se nachází zhruba 1100 kilometrů od Antarktického poloostrova a je jedním z pěti mezinárodně uznávaných antarktických vstupních měst. V blízkosti Ushuaia se nachází množství zajímavostí, kvůli kterým stojí za to přijet dříve. Například známý maják Les Eclaireurs. Les Eclaireurs je někdy zaměňován s „majákem na konci světa“ (Faro del fin del mundo), který proslavil Jules Verne ve stejnojmenném románu; ale Faro del fin del mundo leží asi 320 km východně od Ushuaia na ostrově Isla de los Estados. Dále se zde nachází národní park Tierra del Fuego a zátoka Lapataia. Do parku se lze dostat po dálnici nebo „vlakem konce světa“ (Tren del Fin del Mundo) z Ushuaii. V Ushuaii je také muzeum z dob anglického a argentinského osídlení, včetně let, kdy to byla vězeňská kolonie. V Ushuaii jsou k vidění také místní divocí ptáci, tučňáci, tuleni a kosatky.

8. 3. 2023
Karukinka

Přírodní park Karukinka je obrovská soukromá přírodní rezervace v srdci chilské Tierra del Fuego. Bujné lesy, nádherná jezera, zvlněné kopce, tyčící se hory, velkolepé fjordy, sníh a led a bohatá flóra a fauna. To vše se zde nachází, ale ne všechno je snadno dostupné. Existuje několik dobře značených a dobře udržovaných turistických tras, které všechny začínají v blízkosti vstupu do parku. V parku se nachází svěží nedotčené lesy, údolí a potoky i hřebeny s monumentálními výhledy a to vše s absolutním minimem turistů. Karukinka nemá takovou infrastrukturu, jakou byste našli v jiném přírodním parku, ale v parku a poblíž u jezera Lago Blanco je několik chat a kempů. Na jih od Parado Russfin nejsou žádné čerpací stanice.

9. 3. 2023
Karukinka – San Sebastian
10. 3. 2023
San Sebastian – Punta Arenas (Reserva Nacional Magallanes / Parrillar Laguna National Reserve)

Ze San Sebastian pojedeme směrem k Punta Arenas, hlavnímu městu nejjižnějšího regionu Chile. Je to jeden z nejjižnějších přístavů na světě, který slouží jako vstupní město do Antarktidy. Punta Arenas byla původně založena chilskou vládou v roce 1848 jako malá trestanecká kolonie. Během zbytku 19. století rostla Punta Arenas co do velikosti a významu kvůli rostoucí námořní dopravě a obchodnímu cestování na západní pobřeží Jižní a Severní Ameriky. Od svého založení využívá Chile Punta Arenas jako základnu k obraně svých nároků na suverenitu v nejjižnější části Jižní Ameriky. To vedlo mimo jiné k tomu, že Magellanův průliv byl uznán jako chilské území v hraniční smlouvě z roku 1881 mezi Chile a Argentinou. Od roku 2017 má město a jeho region vlastní časové pásmo: po celý rok se používá letní čas (UTC−3). Město je zásobováno vodou z řeky San Juan. V okolí můžeme vidět kolonie tučňáků na ostrově Isla Magdalena, přírodní mořský park Ostrov krále Jiřího, kde je možné pozorovat velryby, hřbitov v Punta Arenas (do roku 1840), katedrála a kostel P. Marie Pomocnice, Cerro Mirador a rezervace Magallanes s hezkým výhledem na Magalhãesův průliv nebo pomník Fernaa z Magalhaese.

11. 3. 2023
Punta Arenas – Torres del Paine

Národní park Torres del Paine byl hlasováním v National Geographic zvolen jako páté nejkrásnější místo na světě a podle TripAdvisoru byl ohodnocen jako osmý div světa. Jedná se nepochybně o nejkrásnější místo z celého Chile. Torres del Paine zahrnuje hory, ledovce, jezera i řeky v jižní chilské Patagonii. Paine v jazyce Tehuelche znamená „modrý“, zatímco Torres znamená „věže“. Národní park Torres del Paine je jednou z 11 chráněných oblastí regionu Magallanes a chilské Antarktidy (spolu se čtyřmi národními parky, třemi národními rezervacemi a třemi národními památkami). Společně tvoří chráněné zalesněné oblasti asi 51 % území regionu. V Torres del Paine jsou výrazné tři žulové vrcholy pohoří Paine neboli Paine Massif. Zleva doprava jsou známé jako Torres d'Agostini, Torres Central a Torres Monzino. Mezi známá jezera patří Grey, Pehoé, Nordenskiöld a Sarmiento. Ledovce, včetně Grey, Pingo a Tyndall, patří do jižního ledového pole Patagonie. Společně se můžeme vydat na procházku údolím Francés, která trvá přibližně 10 hodin a má střední obtížnost. Případně můžeme uvidět jezero Pingo, které není moc navštěvované, a lidé mohou pozorovat ptáky a mít nádherný výhled. Kromě toho se lidé mohou dostat na ledovec de Grey s výhledem na jezero.

12. 3. 2023
Torres del Paine
13. 3. 2023
Torres del Paine – Argentina Perito Moreno

Z nádherného národního parku Torres del Paine se přesuneme na chvíli do Argentiny. Ledovec Perito Moreno se nachází v národním parku Los Glaciares v jihozápadní provincii Santa Cruz v Argentině. Je to jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí v argentinské Patagonii. Ledová formace o rozloze 250 km2 je jedním ze 48 ledovců napájených jižním patagonským ledovým polem a toto ledové pole je třetí největší světovou zásobou sladké vody na Zemi. Ledovec Perito Moreno hrál hlavní roli při obraně území Argentiny v hraničním sporu s Chile. V posledních letech si získaly oblibu trekingové túry na ledě, které trvají od dvou do pěti hodin.

14. 3. 2023
Perito Moreno
15. 3. 2023
Perito Moreno – El Chaltén

Od monumentálního ledovce se posuneme do malebného městečka El Chaltén. El Chaltén se nachází v provincii San Cruz v jižní Argentině, nedaleko národního parku Los Glaciares. Největšími lákadly této lokality a jedním z důvodů existence tohoto města jsou skalnaté masivy Fitz Roy a Cerro Torre. Tyto majestátné a jedinečné skalní útvary přitahují každoročně obrovské davy turistů a horolezců. Zajímavý je samotný vznik města El Chaltén. V polovině 80. let, kdy byly politické vztahy mezi Argentinou a Chile velmi chladné a nepřátelské, se Argentina rozhodla založit v této řídce osídlené oblasti oficiální osadu, a důvod byl prostý: Na společné hranici mezi Argentinou a Chile o celkové délce více než 5600 km najdete místa, kde dosud nebyla definována přesná mezinárodní hranice. Jedním z takových míst je oblast jižně od Fitz Roy a Cerro Torre. Tak bylo v roce 1985 založeno město El Chaltén. V jazyce původního lidu Tehuel to znamená „kouřová hora“. Důvodem jsou téměř neustále přítomné mraky zakrývající vrchol Fitz Roy, díky nimž indiáni považovali horu za sopku. Pokud budeme mít dostatek času a energie, můžeme se krátkou tříhodinovou procházkou dostat z El Chalten do kempu pod Fitz Roy, případně stoupat další hodinku k ledovcovému jezeru Laguna de los Tres, kde se vám otevře úžasný výhled na samotný Fitz Roy a několik dalších blízkých vrcholů.

16. 3. 2023
El Chaltén
17. 3. 2023
El Chaltén – Las Horquetas

Z pitoreskního městečka El Chaltén se posuneme směrem k Las Horquetas. Prohlédneme si působivé obrysy laguny La Guitarra, které získala své jméno díky podobnosti tvaru. Cesta prochází pár desítek metrů od ní, rovnoběžně s řekou Las Dumas, která však není tak dobře viditelná, protože je asi o 200 metrů níže. Cesta stoupá přímo do svahu, podél širokého lesa. Od určité výšky jsou stromy osídlovány velkými lišejníky, v okolí známými také jako Barba de viejo (stařešinovy vousy), což dodává okolí magický aspekt.

18. 3. 2023
Las Horquetas – Chile ChileChico – Puerto la Poza

Tento den přejedeme zpět do Chile přes tématicky nazvané městečko Chile Chico (chlapec z Chile).

Hned vedle Chile Chico se nachází národní rezervace Lago Jeinimeni. Rezervace je pojmenována podle jezera Jeinimeni, mléčně tyrkysového jezera. Vrcholem rezervace je Cueva de las Manos (Jeskyně rukou), archeologické naleziště podobné povahy jako jeho slavnější protějšek, Cueva de las Manos. V blízkosti je také národní rezervace Lago Cochrane (Tamango), která je pojmenována po jezeře Cochrane, což je velké jezero ledovcového původu. V rezervaci se vyskytuje ohrožený jelen jihoandský. Pokud bude cesta přes Chile Chico kvůli počasí neprostupná, překročíme hranici hraničním přechodem v severnějším městečku Coyhaique.

19. 3. 2023
Puerto la Poza – Puerto Río Tranquilo

Puerto Rio Tranquilo se nachází v Patagonii, na břehu jezera General Carrera. Jeho poloha na jezeře na Carretera Austral a blízko národního parku Laguna San Rafael z něj dělá oblíbenou destinaci. Jezero General Carrera je největší v Chile a druhé největší v Jižní Americe po jezeře Titicaca. Hlavní atrakcí Puerto Rio Tranquilo jsou Mramorové jeskyně (Cuevas de Marmol). Lze je navštívit pronajmutím lodí podél břehu jezera. Malými motorovými čluny pro cca 10 osob se dostanete daleko do jeskyní.

20. 3. 2023
Puerto Río Tranquilo
21. 3. 2023
Puerto Río Tranquilo – Villa Santa Lucía (Parque Nacional Corcovado)

Po brzkém vstávání a kratším přejezdu přijedeme do Villa Santa Lucía, která leží poblíž národního parku. Národní park Corcovado je jedním z 36 národních parků v Chile, zahrnutých do Národní soustavy chráněných území státu (SNASPE). Toto místo je uvedeno jako jedno z posledních čistých míst na planetě. Velkou část plochy parku pokrývají lesy, především stálezelené, a cypřiš Guaitecas. Ten je pomalu rostoucí jehličnan, který může měřit i více než 20 metrů. Kvůli kvalitě dřeva byl tento strom velmi vyhledáván pro výrobu nábytku a lodí. Díky tomu, že většina z nich se nacházela na těžko dostupných místech, mnohé se podařilo zachránit a dnes se nacházejí pod ochranou parku. Žijí zde také různé druhy lišek a kočkovitých šelem, delfín australský, kosatka a mořský vlk. Prozkoumání národního parku můžeme, podle časových dispozic, věnovat dnešní odpoledne nebo dopoledne příštího dne.

22. 3. 2023
Villa Santa Lucía (Parque Nacional Corcovado) – Hornopirén

Hornopirén (dříve nazývaný Río Negro-Hornopirén) je město v obci Hualaihué, která se nachází v regionu Los Lagos v jižním Chile. Nachází se zde národní parky Hornopirén a El Cobre, sopka Hornopirén, několikery horké prameny a termální lázně Lake Cabrera, vodopády Rio Negro, Doña Tato a Trayenco i jezero Cabrera.

23. 3. 2023
Hornopirén – Puerto Montt (Calbuco) – Osorno

Z městečka Hornopirén se vydáme dále na sever až na úpatí monumentální sopky. Sopka Osorno je 2652 metrů vysoký kuželovitý stratovulkán ležící mezi provincií Osorno a provincií Llanquihue v oblasti Los Lagos v Chile. Stojí na jihovýchodním břehu jezera Llanquihue a také se tyčí nad jezerem Todos los Santos. Osorno je považováno za symbol místní krajiny. Osorno je jednou z nejaktivnějších sopek v jižních chilských Andách s 11 historickými záznamy zaznamenanými v letech 1575 až 1869. Čedičové a andezitové lávové proudy generované během těchto erupcí dosáhly jezer Llanquihue i Todos los Santos. Horní svahy sopky jsou téměř celé pokryty ledovci navzdory její velmi skromné nadmořské výšce. Sopka vypadá velmi podobně jako Mt Fuji v Japonsku.

24. 3. 2023
Osorno – National Park Villarica

Národní park Villarrica se nachází v Andách. Středobodem parku je řada tří sopek táhnoucích se příčně k Andskému pohoří: Villarrica, Quetrupillán a Lanín. Park je součástí biosférické rezervace Bosques Templados Lluvosos de los Andes Australes. Park chrání části lokálních deštných pralesů. Lesy parku poskytují stanoviště pro divokou zvěř jako jsou pumy, nutrie, jestřábi Harrisovi, grizoni velcí, skunky Molina s prasečím nosem a vzácné vačice Kolokolo (jinak také Monitos del Monte). Pokud budeme mít dostatek času, můžeme se cestou zastavit i na působivé vyhlídce Mirador Playa San Ignacio.

25. 3. 2023
National Park Villarica – Playa San Ignacio – Temuco

Z národního parku přejedeme do mestečka Temuco. Ve svém městském charakteru je jedním z nejreprezentativnějších chráněných přírodních prostorů regionu. V blízkosti se nachází přírodní památka Cerro Ñielol, která se nachází deset bloků od náměstí Plaza de Armas, kde můžete ocenit stopy původních lesů centrálního údolí La Araucanía Chilean. Pokud budeme mít dostatek času, můžeme se cestou zastavit i na působivé vyhlídce Mirador Playa San Ignacio.

26. 3. 2023
Temuco – Saltos de Laja – Linares

Dále budeme pokračovat na vodopády Salto del Laja, které leží vedle staré dálnice mezi městy Los Ángeles a Chillán. Pod vodopády vytvořila řeka úzký kaňon. Vodopády se skládají ze čtyř vodopádů ve tvaru podkovy, jeden na každém rameni řeky Laja. Nejvyšší (35 m) je nejvýchodnější vodopád, zatímco západní vodopády jsou vysoké 20 m. Vodopády Laja jsou jednou z velkých atrakcí pro cestovatele na jih Chile. Linares (oficiálně založené jako Villa San Ambrosio de Linares, také nazývané „okouzlující město“) je město v centrální zóně Chile.

27. 3. 2023
Linares – Santiago de Chile

Tuto etapu ukončíme v Santiago de Chile. Santiago je největší město Chile, a bylo založené v roce 1541 španělským dobyvatelem Pedro de Valdivia. Město má půvabné centrální jádro s neoklasicistní architekturou z 19. století. Panoramata města Santiaga utváří několik samostatných kopců a rychle tekoucí řeka Mapocho, kterou něžně lemují parky Parque Forestal a Balmaceda Park. Nad celým městem se majestátně tyčí vrcholky pohoří Andy. Ve městě zůstalo jen několik historických budov ze španělského koloniálního období, protože Santiago pravidelně postihují zemětřesení: Casa Colorada (1769), kostel San Francisco (1586) a Posada del Corregidor (1750) a katedrála na centrálním náměstí (Plaza de Armas). V centru Santiaga je Torre Entel, 127,4 metrů vysoká televizní věž s vyhlídkovou plošinou. Hned za městem uvidíme dalekosáhlé lány vinic.

28. 3. 2023
Santiago de Chile

Patagonie je splněným snem

Terénní vůz Tatra

Expedice Tatra kolem Světa 2 jede speciálně upraveným expedičním vozidlem na podvozku Tatra 815. Nabízí novým členům příležitost připojit se k výjimečné etapě v Jižní Americe. Hledáme ty z vás, kteří mají chuť podpořit tuto neopakovatelnou výpravu a chtějí svou účastí zanechat českou stopu v Patagonii, která je v mnoha ohledech nevšední a nezapomenutelná. 

Divoká příroda

Cestování v terénním voze značky Tatra s sebou přináší nové možnosti kudy a kam na expedici jet. Speciálně upravený podvozek nabízí možnost vyjet z asfaltových cest do neprozkoumaných končin světa. Díky speciální terénní úpravě se tak dostaneme do míst, kam se běžné auto nedostane.

Nezapomenutelné výhledy

Svým členským příspěvkem si nekoupíte zájezd nebo službu, ale podpoříte tento unikátní projekt a vše co tento projekt vytváří. Mimo jiné nám pomůžete šířit dobré jméno České republiky ve světě i autenticky informovat veřejnost v ČR o tom, jak se žije v jiných zemích. V neposlední řadě pomůžete i s naším cestovatelským seriálem. Stanete se legitimním členem týmu a budete mít možnost se části naší cesty kolem světa zúčastnit a svou účastí náš projekt podpořit.

Jak to chodí na palubě

Nejčastější dotazy

Jak se zúčastním expedice?

Nejprve je potřeba zarezervovat si svoji etapu zde na webu tlačítkem “přidat do košíku”. Zde jsou vypsána všechna volná místa na daný rok. Po zakoupení etapy na našem webu vám posíláme přihlášku a krátký dotazník. Po vyplnění a podepsání přihlášky i dotazníku se stáváte dočasnými členy společnosti, která provozuje expedici a posíláme vám údaje k platbě. Platba probíhá bankovním převodem. Vaše účast v etapě je rezervována šest dní od objednávky na e-shopu, do této doby čekáme vaši platbu. Pokud platba do šesti dní nepřijde, tak poté jsme bohužel nuceni dát přednost dalším účastníkům. Přímo před etapou děláme schůzku všech členů etapy online. Kontaktuje vás organizátorka Lucie a ta vás seznámí se všem informacemi, s ostatními členy vaší etapy a společně se domluvíme na rozdělení jednotlivých rolí v etapě a na konkrétním průběhu etapy.

Jak se dopravím na místo setkání s Tatrou na začátku etapy?

Dočasným členům každé etapy zasíláme doporučené letenky z Prahy, kterými vždy letí většina dočasných členů dané etapy. Na letišti v Praze se dočasní členové setkají před odletem a následně letí spolu doporučeným letem včetně společného přestupu. Po příletu se domlouváme společně na dopravě z letiště na palubu expedičního vozu. Nabízíme případně i možnost asistence s koupí letenek nebo přímo zařízení vašich letenek. Samozřejmě, pro cestovatele (podle osobních preferencí) je zde možnost koupit si vlastní letenky a dopravit se sám po vlastní ose na místo setkání. Většinou je „cestovatelů po vlastní ose“ cca třetina z dočasných členů etapy.

Co budu dělat na palubě? Zvládnu to zrovna já?

Ano, zvládne to každý! Každý z dočasných členů/členek má svoji důležitou funkci v týmu, kterou zastává a za kterou zodpovídá. Na funkcích se domluvíme přímo na schůzce podle preferencí a schopností jednotlivých účastníků. Jednou z funkcí je např. kuchař, pomocný kuchař (škrábání brambor), skládač stanů, automechanik, nákupčí... Rádi vám dáme nějakou zodpovědnou úlohu v týmu, která odpovídá vašim preferencím. Všichni jsou pak plánovači, všichni se podílíme na hledání odboček a na obohacení našeho itineráře tak, abychom toho viděli a zažili co nejvíc. Všichni jsme tým a podílíme se na stavbě itineráře.

Jaký je program etapy?

Program etapy domlouváme na schůzce dočasných členů již přímo v sestaveném expedičním týmu až na palubě. Máme vždy nějaké pevné záchytné body, kterými je potřeba projet, ovšem mezi nimi jsme otevřeni kolektivní tvořivosti s podporou dočasných členů zastávajících funkce logistika a funkce výletníka. Pokud máte nějaké vlastní preference, můžete je přinést do etapy. Pokud budou na trase, můžeme je po dohodě s celým týmem a především po dohodě s vedoucím expedice Markem zahrnout. O finálním zařazení nebo vyloučení návrhu programu rozhoduje vždy a pouze vedoucí expedice Marek Havlíček.

Co je v ceně etapy?

V ceně je strava zpravidla dvakrát až třikrát denně, voda na pití, spaní, ubytování. Případné kapesné jde tedy pouze na věci navíc. Pokud se však s týmem dočasných členů domluvíme na vstupech do národních parků nebo budete chtít si kupovat suvenýry, vlastní jídlo, nealkoholické drinky, alkohol, pivo.. tak se vždycky nějaký obnos kapesného hodí. V ceně nejsou: letenky (cca 14-25tis), vstupy do parků (cca 100-200USD dle navštívené destinace), alkohol, pojištění. V závorce dávám varianty, dá se vybrat levnější i dražší varianta. Se vším moc rádi pomůžeme.

Jak zařídím víza?

Do všech zemí, které v Jižní Americe navštívíme, nejsou víza na délku etapy potřeba.

Jaké potřebuji očkování?

Doporučené do celé Asii je očkování: Hepatitida A + B, břišní tyfus. Doporučuje se také zkontrolovat platnost běžných českých očkování jako je např. tetanus.

Potřebuji Covid test?

Pro odlet do některých zemí je potřeba mít v ruce PCR test negativní, potvrzení v papírové formě v anglickém jazyce s mezinárodním potvrzením (laboratoř to pošle emailem a vytiskne se to). V případě potřeby můžeme pomoct s objednáním na odběrové místo nebo provedením. Platnost tohoto nařízení byla v momentě 6.10.2022 a samozřejmě se může měnit, pro aktualní informace doporučujeme si prověřit vše na MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html .

Kdy a kde je místo a čas setkání každé etapy?

Adresu k dané etapě vždy dodáme všem dočasným členům dohromady do komunikační skupiny a pohlídáme, aby se dostala ke všem členům. Město je samozřejmě dané, konkrétní místo nikoliv, často stálý tým TKS2 řeší akutní a aktuální věci a někdy je nemožné předvídat několik týdnů či dnů dopředu, kde přesně se sejdeme. Produkce vám sdělí minimálně oblast, čtvrť a den či dva před setkáním pak konkrétní místo. Sraz bude vždy cca okolo 10:00 prvního dne v Trajdě. Nejlepší bude pokud přijedete do Jižní Ameriky o celý den nebo více dní dříve (např. budou lepší letenky) a prohlédnete si město a památky blízké příletu. Do Trajdy je také dobré přijít o pár desítek minut dřív. Určitě není možné přijít později než je daný čas setkání.

Co si mám vzít s sebou?

Věci osobní potřeby, měkké zavazadlo max objem 70 litrů, např. batoh (žádný PEVNÝ CESTOVNÍ KUFR si opravdu neberte, NEVEJDE SE NÁM DO TRAJDY !!! Ani malý, ani příruční, prostě ŽÁDNÝ kufr.), repelent, podle počasí buď dlouhé lehké oblečení - nohavice, rukávy (proti moskytům) nebo oblečení do zimy a deště, ochranu proti slunci, spacák, léky pro osobní potřebu. Kompletní seznam a instruktážní video k balení posíláme přihlášeným účastníkům.

Mám si zařídit zdravotní pojištění?

To je na uvážení každého. V případě potřeby pomůžeme se zařízením zdravotního pojištění.

Jaká je doporučená lékárnička?

Vezměte si s sebou vaše léky denní potřeby.
Kompletní vybavená lékárnička pro všechny situace je dostupná na palubě expedičního vozu. 

Čím jedeme

podvozek tatra
ideový návrh
přestavba tatry
trajda

Vzduchem chlazený 8válcový motor Tatra 10TS 140. Maximální rychlost 110 km/h, maximální kroutící moment 1300Nm / 1200 min., převodovka Tatra 2,30 TR 1,6 / 2,6 a pneumatiky 14,00R20TL. 4-okruhový brzdící systém, uzávěrka diferenciálů, brodivost 1200 mm.

Ikona
320 koní
má expediční Tatra
Ikona
270 000
kilometrů ujedeme
Ikona
69
zemí poznáte
Ikona
1 095
dní na cestě
Top chevron-downbarsarrow-right