Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tatra kolem světa 2
Tvar
Expedice po Jižní Americe

Argentina – Chile – Bolivie

(25. 4. - 9. 5. 2023)
Hledáme ty z vás, kteří mají chuť podpořit tuto neopakovatelnou výpravu a chtějí svou účastí zanechat českou stopu v Jižní Americe.

Na této etapě navštívíme Salta Cerro Tintin, monumentální barevný masiv hory v národním parku Parque Nacional los Cordones, jehož zajímavou atmosféru dotvářejí obrovské kaktusy, navštívíme úpatí nejvyšší hory v Americe, Aconcagua, která je zároveň nejvyšší horou západní a jižní polokoule a nejvyšší horou mimo Asii. Naše trasa dále povede českou vesnicí v Argentině, kde navštívíme české krajany. Dále budeme prozkoumávat vinařské oblasti s unikátní technologií pěstování vinné révy ve vysokých nadmořských výškách a všechny tajuplné krásy, které se ukrývají na severu malebné Argentiny.

Start etapy
Start etapy
Salta
Cíl etapy
Cíl etapy
La Paz
Délka etapy
Délka etapy
14 dnů
Ujetých km
Ujetých km
2500 km
Řidič etapy
Řidič etapy
Marek Havlíček
Orientační cena letenky
Orientační cena letenky
29000 Kč
Cena etapy
VYPRODÁNO
Chcete poradit?
Chcete poradit?
Jsem Anežka a ráda Vám poradím se vším okolo etapy naší Tatrovky :)

Itinerář etapy

27. 4. 2023
Salta – Parque Nacional Los Cardones / Cachi

Národní park Los Cardones se nachází nedaleko města Payogasta v jižní centrální oblasti provincie Salta v Argentině. Je pojmenován podle velkého množství exemplářů cardones, místního názvu pro velké kaktusy druhu Echinopsis atacamensis. V národním parku se nacházejí důležité paleontologické pozůstatky, například 70 milionů let staré stopy dinosaurů a nechybí ani jeskynní malby. Národní park má minimální infrastrukturu pro turisty, nicméně nabízí množství stezek pro pěší turistiku (Ojo de Cóndor, Secreto del Cardonal, Cesty minulosti, Cerro Negro, Cerro de los Milagros, Campos del Churcal, Piedra-Filo del Pelado, Filo del Pelado-Valle Encantado, Valle-Rumiarco, Jihozápadní okruh, Jihovýchodní okruh, Stopy dinosaurů). Následně budeme pokračovat do Cachi, což je malé město v provincii Salta v Argentině. Je hlavním městem departementu Cachi a je obklopeno impozantními zasněženými horami dosahujícími až 5000 metrů. Teplota je obvykle mírná a obloha je téměř vždy jasná, takže region je ideální pro horolezectví. Architektura malého města je převážně koloniálního španělského stylu s domy z vepřovic natřenými na bílo a postavenými na skalních základech se sportovními starožitnými okenními mřížemi kovanými ze železa. V Central Plaza je kostel Chachi, uznávaná národní historická památka, postavená v šestnáctém století s exteriérem z devatenáctého století. Jeho trámy, oltáře a zpovědnice jsou vyřezány z porézního dřeva kaktusu Echinopsis atacamensis. Před náměstím je hlavní vchod do Archeologického muzea Pío Pablo Díaz. Toto muzeum obsahuje více než 5000 předmětů z období mezi 800 př.nl a 1600 nl. Deset kilometrů jiho-jihozápadně od Cachi leží důležité ruiny Puerta de La Paya. Cachi má také nejvýše položenou komerční vinici na světě, Finca Altura Máxima, ve výšce 3111 metrů. Patří společnosti Bodega Colomé.

28. 4. 2023
Cachi – Dique Cabra Corral (rafting/zipline) – Aguas Claras

Dique Cabra Corral je krásné místo poblíž Salty, ideální pro aktivní turistiku. Místo nabízí širokou nabídku sportů i spoustu vynikajících čerstvých ryb. Dále budeme pokračovat do Aguas Claras. Ekologický park Águas Claras je velmi působivý. Jeho zalesněná oblast pos)kytuje mnoho možností pro pěší turistiku, běžecké aktivity a také pro cyklistiku.

29. 4. 2023
Aguas Claras – Quebrada de las Conchas – Garganta del Diablo, Mirador 3 Cruces, Los Estratos (12km, 3h), Valles Calchaquíes (3h), Mendano Dunes

Quebrada de las Conchas, také známá jako Quebrada de Cafayate, je přírodní rezervace, která se nachází 90 km jihozápadně od města Salta. Toto údolí je velmi malebné a je proslulé nápadnými skalnatými útvary načervenalé barvy. Přes rokli a v rezervaci protéká řeka Las Conchas, kde se nachází trasa National Route 68, která spojuje město Cafayate s městem Salta. Po cestě lze spatřit krajinu velmi pestrých barev a přírodních útvarů velké rozmanitosti, mezi nimiž vyniká Čertovo hrdlo a amfiteátr z načervenalých hornin. Tyto útvary vznikly jako vodopády, které vlivem proudění vody erodovaly kámen, který dnes udivuje svým zvláštním tvarem.

30. 4. 2023
Quebrada de las Conchas – Cafayate, Bodega El Porvenir, Bodega Hermanos Domingo – Rio Colorado Waterfalls

Rio Colorado Waterfalls jsou velmi působivé vodopády s nádherným rudým skalnatým údolím uprostřed suché pouštní krajiny se strmými kluzkými kamennými chodníky. Nabízí mnoho možností pro dobrodružnou pěší turistiku kaňonem řeky směrem vzhůru. Pěší trasa vede přes několik vodopádů a vyžaduje výbornou trekovou obuv.

1. 5. 2023
Rio Colorado Waterfalls – La Destileria Etchart

La Destilleria Etchart nabízí svým návštěvníkům dokonalý degustační zážitek. U Isabel a Miguela se budete cítit jako doma. Místo nabízí enormní výběr ginů, grappy, i vynikajícího lokálního piva spolu s domácími hovězími empanadas.

2. 5. 2023
La Destileria Etchart – Bodega Las Arcas de Tolombón - Ruinas de Los Quilmes

Bodega Las Arcas de Tolombón se nachází v provincii Tucumán, Colalao del Valle, v nadmořské výšce 1950 metrů nad mořem. Vinice se rozprostírají údolím Calchaquí v nadmořské výšce 1750 až 3100 metrů a dokážou vyjádřit svou typičnost velkou tepelnou amplitudou větší než 26 °C. Vinařství má následující řady vysokohorských a špičkových vín: Siete Vacas Varietal, Reserva, Sparkling, Lengua Negra, Malbec, Cabernet Sauvignon, Torrontés, Tannat, Tardio Torrontés, Malbec-Cabernet Franc.

Posvátné město Quilmes se nachází v údolí Calchaquí v provincii Tucumán v Argentině. Jsou to pozůstatky nejrozsáhlejšího předkolumbovského osídlení v této zemi. Zabírají přibližně třicet hektarů a nacházejí se na úpatí kopce Alto del Rey. Domorodí lidé známí jako quilmes, první obyvatelé tohoto místa, měli velmi vysokou hustotu osídlení, což jim umožnilo lepší rozdělení úkolů a větší využití ekosystému. Tyto osady započaly svou existenci v 10. století, kdy dosáhly velkého společensko-kulturního rozvoje a dobrého hospodaření s velmi složitými agropasteveckými a pěstitelskými a zavlažovacími systémy. Tento nepřetržitý postup byl přerušen až v roce 1667, kdy Quilmové utrpěli nejdůležitější vojenskou porážku od Španělů, v tomto případě vedených Alonsem Mercado y Villacorta, při obléhání svých hlavních pevností.

3. 5. 2023
Ruinas de Los Quilmes – Valle de La Luna Ampajango

Valle de la Luna Ampajango je působivým národním parkem s monumentálními skalními útvary. Nejznámějším skalním masivem je zářivě červený útes, který se majestátně tyčí nad okolní pouštní krajinou. Dále v národním parku můžeme najít narůžovělé tenké skalní útvary, které jako by byly vytesány lidskými silami. Jedná se však o důsledek vlivu drsných podmínek místní krajiny se silnými změnami teplot a následným působením eroze.

4. 5. 2023
Valle de La Luna Ampajango – Belén (Virgen de Belén)

Belén je malé město v provincii Catamarca v Argentině. Má asi 12000 obyvatel podle sčítání lidu z roku 2001 a je hlavním městem stejnojmenného departementu. Belén je rodištěm Luise Franca.

5. 5. 2023
Belén (Virgen de Belén) – Sitio arqueológico El Shincal de Quimivil, El Chorro Rio Infiernillo

Shincal de Quimivil je předkolumbovské město Inků, které se nachází ve městě Londres. Lokalita byla prohlášena národní historickou památkou 5. listopadu 1997. Postupné práce prováděné na místě vedly k obnovení jeho kulturní, historické a památkové hodnoty. Poté navštívíme vodopád El Chorro Rio Infiernillo.

6. 5. 2023
El Chorro Rio Infiernillo – Chilecito – Old Mine Station, Union de Los Rios, Cristo del Portezuelo

V Chilecito jsou ruiny Tamberías del Inca, inckého města, které sloužilo k řízení těžební činnosti v okolí, zejména zlata a stříbra. Chilecito je obklopeno zavlažovanou oázou, kde bylo možné zvětšit závlahovou plochu s doplňkovým příspěvkem podzemní vody. Největší zemědělská oblast je věnována pěstování vinné révy a olivovníků, zatímco nejvýznamnější průmyslovou činnost tvoří vinařství. Pěstují se také ořešáky a ovocné stromy, jejichž produkty se lokálně zpracovávají.

7. 5. 2023
Union de Los Rios, Cristo del Portezuelo – Sierra de Los Colorados

Víceúčelová provinční rezervace Los Colorados se nachází na hranici mezi departementy Independencia a Chilecito, na jihovýchodě provincie La Rioja v Argentině. Cílem rezervace je zachování a ochrana stávajícího archeologického a kulturního dědictví – formace Los Colorados má velký paleontologický význam, vzhledem k nálezům, které byly v této oblasti produkovány po celá desetiletí. Los Colorados je pískovcový útvar svrchního triasu s vysokým obsahem železa, který vytváří jeho intenzivní červenou barvu, jejíž bloky až 90 m vysoké získávaly kuriózní tvary v důsledku intenzivní eroze. Dalšími zajímavými místy v okolí jsou Cueva del Chacho (místo, kde se na svých cestách regionem uchýlil Ángel Vicente Peñaloza), petroglyfy soustředěné v sedmi blocích červeného pískovce nebo Solar54 (projekt pro průzkum vesmíru a simulace planety Mars).

8. 5. 2023
Sierra de Los Colorados – Parque Nacional Talampaya, Parque Provincial Ischigualasto

Národní park Talampaya je národní park nacházející se na východě / v centru provincie La Rioja v Argentině. V roce 2000 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Účelem parku je chránit významná archeologická a paleontologická naleziště nalezená v oblasti. Má nádhernou krajinu s flórou a faunou typickou pro horskou krajinu. Krajina v národním parku je výsledkem eroze způsobené vodou a větrem v pouštním klimatu s velkými teplotními rozsahy – vysokými teplotami ve dne a nízkými teplotami v noci, s přívalovými dešti v létě a silným větrem na jaře. Zajímavostmi v parku jsou suché koryto řeky Talampaya, kde žili dinosauři, soutěska Talampaya a její skalní útvary se stěnami souvrství Talampaya o výšce až 143 metrů, zužující se na 80 metrů v jednom bodě, petroglyfy na Puerta del Cañón, botanická zahrada místní květeny v úzkém místě kaňonu, regionální fauna (guanaka, zajíci, maras, lišky a kondoři). Park Ischigualasto, také nazývaný Valle de la Luna ("Měsíční údolí"), kvůli svému vzhledu podobnému měsíci, byl založen 3. listopadu 1971 a má rozlohu 60 370 hektarů. V roce 2000 UNESCO zařadilo Ischigualasto mezi své světové dědictví. V druhohorách byla tato oblast vulkanicky aktivní nivou, které dominovaly řeky a měla silně sezónní srážky. Zkamenělé kmeny stromů Protojuniperoxylon ischigualastianus vysoké více než čtyřicet metrů svědčí o tehdejší bohaté vegetaci. Nalezeny byly také fosilní kapradiny a přesličky.

9. 5. 2023
Parque Provincial Ischigualasto – Vallecito (/San Juan)

Tento den bude věnován přejezdu pod vrchol monumentální hory Mogote Corralitos.

10. 5. 2023
Vallecito (/San Juan) - Mendoza

Město Mendoza utrpělo v roce 1861 ničivé zemětřesení, která zničilo většinu města a proměnilo jej v trosky. Místo nápravy všech škod se město rozhodlo vybudovat nové centrum města jihozápadně od původní lokality. Vytvořili velké hlavní náměstí – Plaza Independencia – obklopené čtyřmi menšími náměstími: Plaza San Martin; Chili náměstí; Itálie náměstí; a nejmalebnější, Plaza Espana. Tato otevřená prostranství vytvořila bezpečné útočiště pro obyvatele, aby se shromáždili v případě dalšího ničivého zemětřesení. O víkendech ožívají náměstí řemeslnými trhy, prodejci jídla, milenci a rodinami.

11. 5. 2023
Mendoza

Zažijte jedinečnou degustaci vysokohorského vína

Terénní vůz Tatra

Expedice Tatra kolem Světa 2 jede speciálně upraveným expedičním vozidlem na podvozku Tatra 815. Nabízí novým členům příležitost připojit se k výjimečné etapě v Jižní Americe. Hledáme ty z vás, kteří mají chuť podpořit tuto neopakovatelnou výpravu a chtějí svou účastí zanechat českou stopu v Patagonii, která je v mnoha ohledech nevšední a nezapomenutelná. 

Divoká příroda

Cestování v terénním voze značky Tatra s sebou přináší nové možnosti kudy a kam na expedici jet. Speciálně upravený podvozek nabízí možnost vyjet z asfaltových cest do neprozkoumaných končin světa. Díky speciální terénní úpravě se tak dostaneme do míst, kam se běžné auto nedostane.

Nezapomenutelné výhledy

Svým členským příspěvkem si nekoupíte zájezd nebo službu, ale podpoříte tento unikátní projekt a vše co tento projekt vytváří. Mimo jiné nám pomůžete šířit dobré jméno České republiky ve světě i autenticky informovat veřejnost v ČR o tom, jak se žije v jiných zemích. V neposlední řadě pomůžete i s naším cestovatelským seriálem. Stanete se legitimním členem týmu a budete mít možnost se části naší cesty kolem světa zúčastnit a svou účastí náš projekt podpořit.

Jak to chodí na palubě

Nejčastější dotazy

Jak se zúčastním expedice?

Nejprve je potřeba zarezervovat si svoji etapu zde na webu tlačítkem “přidat do košíku”. Zde jsou vypsána všechna volná místa na daný rok. Po zakoupení etapy na našem webu vám posíláme přihlášku a krátký dotazník. Po vyplnění a podepsání přihlášky i dotazníku se stáváte dočasnými členy společnosti, která provozuje expedici a posíláme vám údaje k platbě. Platba probíhá bankovním převodem. Vaše účast v etapě je rezervována šest dní od objednávky na e-shopu, do této doby čekáme vaši platbu. Pokud platba do šesti dní nepřijde, tak poté jsme bohužel nuceni dát přednost dalším účastníkům. Přímo před etapou děláme schůzku všech členů etapy online. Kontaktuje vás organizátorka Lucie a ta vás seznámí se všem informacemi, s ostatními členy vaší etapy a společně se domluvíme na rozdělení jednotlivých rolí v etapě a na konkrétním průběhu etapy.

Jak se dopravím na místo setkání s Tatrou na začátku etapy?

Dočasným členům každé etapy zasíláme doporučené letenky z Prahy, kterými vždy letí většina dočasných členů dané etapy. Na letišti v Praze se dočasní členové setkají před odletem a následně letí spolu doporučeným letem včetně společného přestupu. Po příletu se domlouváme společně na dopravě z letiště na palubu expedičního vozu. Nabízíme případně i možnost asistence s koupí letenek nebo přímo zařízení vašich letenek. Samozřejmě, pro cestovatele (podle osobních preferencí) je zde možnost koupit si vlastní letenky a dopravit se sám po vlastní ose na místo setkání. Většinou je „cestovatelů po vlastní ose“ cca třetina z dočasných členů etapy.

Co budu dělat na palubě? Zvládnu to zrovna já?

Ano, zvládne to každý! Každý z dočasných členů/členek má svoji důležitou funkci v týmu, kterou zastává a za kterou zodpovídá. Na funkcích se domluvíme přímo na schůzce podle preferencí a schopností jednotlivých účastníků. Jednou z funkcí je např. kuchař, pomocný kuchař (škrábání brambor), skládač stanů, automechanik, nákupčí... Rádi vám dáme nějakou zodpovědnou úlohu v týmu, která odpovídá vašim preferencím. Všichni jsou pak plánovači, všichni se podílíme na hledání odboček a na obohacení našeho itineráře tak, abychom toho viděli a zažili co nejvíc. Všichni jsme tým a podílíme se na stavbě itineráře.

Jaký je program etapy?

Program etapy domlouváme na schůzce dočasných členů již přímo v sestaveném expedičním týmu až na palubě. Máme vždy nějaké pevné záchytné body, kterými je potřeba projet, ovšem mezi nimi jsme otevřeni kolektivní tvořivosti s podporou dočasných členů zastávajících funkce logistika a funkce výletníka. Pokud máte nějaké vlastní preference, můžete je přinést do etapy. Pokud budou na trase, můžeme je po dohodě s celým týmem a především po dohodě s vedoucím expedice Markem zahrnout. O finálním zařazení nebo vyloučení návrhu programu rozhoduje vždy a pouze vedoucí expedice Marek Havlíček.

Co je v ceně etapy?

V ceně je strava zpravidla dvakrát až třikrát denně, voda na pití, spaní, ubytování. Případné kapesné jde tedy pouze na věci navíc. Pokud se však s týmem dočasných členů domluvíme na vstupech do národních parků nebo budete chtít si kupovat suvenýry, vlastní jídlo, nealkoholické drinky, alkohol, pivo.. tak se vždycky nějaký obnos kapesného hodí. V ceně nejsou: letenky (cca 14-25tis), vstupy do parků (cca 100-200USD dle navštívené destinace), alkohol, pojištění. V závorce dávám varianty, dá se vybrat levnější i dražší varianta. Se vším moc rádi pomůžeme.

Jak zařídím víza?

Do všech zemí, které v Jižní Americe navštívíme, nejsou víza na délku etapy potřeba.

Jaké potřebuji očkování?

Doporučené do celé Asii je očkování: Hepatitida A + B, břišní tyfus. Doporučuje se také zkontrolovat platnost běžných českých očkování jako je např. tetanus.

Potřebuji Covid test?

Pro odlet do některých zemí je potřeba mít v ruce PCR test negativní, potvrzení v papírové formě v anglickém jazyce s mezinárodním potvrzením (laboratoř to pošle emailem a vytiskne se to). V případě potřeby můžeme pomoct s objednáním na odběrové místo nebo provedením. Platnost tohoto nařízení byla v momentě 6.10.2022 a samozřejmě se může měnit, pro aktualní informace doporučujeme si prověřit vše na MZV https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html .

Kdy a kde je místo a čas setkání každé etapy?

Adresu k dané etapě vždy dodáme všem dočasným členům dohromady do komunikační skupiny a pohlídáme, aby se dostala ke všem členům. Město je samozřejmě dané, konkrétní místo nikoliv, často stálý tým TKS2 řeší akutní a aktuální věci a někdy je nemožné předvídat několik týdnů či dnů dopředu, kde přesně se sejdeme. Produkce vám sdělí minimálně oblast, čtvrť a den či dva před setkáním pak konkrétní místo. Sraz bude vždy cca okolo 10:00 prvního dne v Trajdě. Nejlepší bude pokud přijedete do Jižní Ameriky o celý den nebo více dní dříve (např. budou lepší letenky) a prohlédnete si město a památky blízké příletu. Do Trajdy je také dobré přijít o pár desítek minut dřív. Určitě není možné přijít později než je daný čas setkání.

Co si mám vzít s sebou?

Věci osobní potřeby, měkké zavazadlo max objem 70 litrů, např. batoh (žádný PEVNÝ CESTOVNÍ KUFR si opravdu neberte, NEVEJDE SE NÁM DO TRAJDY !!! Ani malý, ani příruční, prostě ŽÁDNÝ kufr.), repelent, podle počasí buď dlouhé lehké oblečení - nohavice, rukávy (proti moskytům) nebo oblečení do zimy a deště, ochranu proti slunci, spacák, léky pro osobní potřebu. Kompletní seznam a instruktážní video k balení posíláme přihlášeným účastníkům.

Mám si zařídit zdravotní pojištění?

To je na uvážení každého. V případě potřeby pomůžeme se zařízením zdravotního pojištění.

Jaká je doporučená lékárnička?

Vezměte si s sebou vaše léky denní potřeby.
Kompletní vybavená lékárnička pro všechny situace je dostupná na palubě expedičního vozu. 

Čím jedeme

podvozek tatra
ideový návrh
přestavba tatry
trajda

Vzduchem chlazený 8válcový motor Tatra 10TS 140. Maximální rychlost 110 km/h, maximální kroutící moment 1300Nm / 1200 min., převodovka Tatra 2,30 TR 1,6 / 2,6 a pneumatiky 14,00R20TL. 4-okruhový brzdící systém, uzávěrka diferenciálů, brodivost 1200 mm.

Ikona
320 koní
má expediční Tatra
Ikona
270 000
kilometrů ujedeme
Ikona
69
zemí poznáte
Ikona
1 095
dní na cestě
Top chevron-downbarsarrow-right