Tatra kolem světa 2 (TKS2) je projektem, který pomyslně navazuje na výpravu z konce 80. let, která ovlivnila nejednoho cestovatele. Mimo to je TKS2 koncipovaná jako „otevřená expedice“ a během několikaleté cesty kolem světa se na palubu na určitý čas mohou připojovat lidé, kteří si takto mohou vyzkoušet reálný expediční život.


Robert Janisch


Robert se k týmu připojil loni, a to na etapu severním Íránem. Šlo o změnu, původně se měl na palubu expedičního vozu připojit během etapy projíždějící Kyrgyzstán, Kazachstán a Rusko. Díky loňské celosvětové situaci spojené s novým typem viru musely plány TKS2 měnit. Jaká byla nejen Robertova cesta s expedicí je možné vidět i v závěrečné epizodě deseti dílného seriálu Tatra kolem světa 2, který vznikl pro mediálního partnera expedice Prima ZOOM.


Jak bys s odstupem času zhodnotil svou účast na expedici?


Hele bylo to velmi fajné. Velmi jsem si to užíval! Cestování velkou Tatrou v exotické zemi. Splnění dětského snu!


Na co nejraději vzpomínáš?


Spaní na střeše v rozkládacím stanu, koupaní v roztodivných vodách, super parta, večerní společné vaření, kemping na divoko, projíždění velkolepých horských průsmyků, smykování s Tatrou na pláži u kaspiku, jehňěčí místní dobroty atd..

WildCamping v horách, oblast Mázándárán.


Máš pocit, že tě expedice něco naučila? Pokud ano, tak co?


Trpělivosti, pocitu deseti milionáře (v Iránské měně:), 14ti denní abstinenci, neschopnosti cokoli si přečíst, a zvládaní panických pocitů, když nás nepustili do letadla.


Přinesla ti účast na expedici něco dalšího?


Spousty známostí, znalost Iránu, chuť šafránu, třpytění tyrkysu, chuť dále cestovat i v době covidové.

Šafrán, neboli Íránská zlato.

Díky větším omezením s cestováním si členové TKS2 mohli užít nejen historické památky bez davů turistů. /Golestan palace, Teherán.


Kdybys teď (s aktuálními zkušenostmi) potkal svoje “já” chvíli před expedicí, co bys sám sobě poradil? Co bys sám sobě poradil, co se týče balení na expedici, přípravy, očekávání, vnímání, přístupu, čehokoli dalšího?


Vcelku nic, že je potřeba byt v kondičce 🙂


Plus otázka navíc: Co přeju Markovi?


Hodně štěstí, pevné nervy a ať pokračuje v cestě za svými sny!


Expediční T815 během přijedu horskými průsmyky v oblasti Mázandarán, Írán 2020.

Děkujeme za rozhovor 🙂

tým TKS2Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *